İrlanda’nın Koruyucuları ‘Na Fianna’

nafianna2

Yüzyıllar önce İrlanda’yı, düşman istilalarından kendilerine Na Fianna adını veren bir grup savaşçı korumaktaymış. Bu grubun üyeleri farklı topluluklardan oluşsa da ortak amaçları İrlanda yaşam tarzını, kültürünü ve doğasını korumakmış. Günümüzde de 4 kişilik bir grup yine aynı adla fakat ‘müzik’ aracılığıyla bu görevi sürdürmeye devam etmekteymiş.
Bu açıklamaya web sitelerinde de bulabilirsiniz.

Mutefish ve The Henry Girls sonrasında benimsediğimiz üçüncü grup, Na Fianna!!

2007’de kurulan grup 2009 yılında İrlanda televizyonu RTE(!)’nin yetenek yarışmasında finalistler arasına girerek adını duyurmuş. Yurt içi ve yurt dışı konserlerle de başarılarını sürdürmüşler.

Bazı şarkılara takıntım vardır benim. Belirli aralıklarla Youtube’a girer farklı coverları var mı diye bakarım. Drunken Sailor‘s da taktığım şarkılardan biri. Bu Youtube aramasında da Na Fianna’nın coverına denk geldim;

Öncelikle video kalitesi n’oluyoruz dedirtti, akabinde şarkıya verdikleri farklı tempo ve enstrümanlar beni grubun diğer şarkılarına yöneltti. Sonuçta iş imzalı albüme kadar gitti 🙂
nafiannaDurum böyleyken paylaşmadan edemedik. Aşağıda 2 youtube linki ve son olarak da grubun spotify linkini bulabilirsiniz.

Bu arada Toora Loora Lay adında yeni bir albümleri çıktı, çıkış parçaları gayet güzel.

İyi dinlemeler!

Step It Out Marry

Muirsheen Durkin

Na Fianna – Spotify Linki0 thoughts on “İrlanda’nın Koruyucuları ‘Na Fianna’”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir